X
تبلیغات
خام گیاه خواری - لاغری به سبک خودم

خام گیاه خواری

بذارین یکم درباره خودم بگم. شاید این طوری نتیجه روشم براتون واضح تر بشه.

دوستان عزیز. من مدت زیادی نیست که روشم رو شروع کردم و دارم بهش عمل می کنم. حدود چند هفته ست. ولی درست دو سه روز بعد از اینکه بهش عمل کردم خیلی تغییرات ایجاد شد. میلم به خوردن یه مقدار کم تر شده بود و روحیم بهتر شده بود. بعد از اینکه یه مدت بیشتری گذشت یعنی الان یه مساله خیلی جالب برام پیش اومد که خودم هم تعجب کردم و اون اینکه از شیرینی جات دیگه حالم بهم می خورد. من که خودم رو می کشتم واسه شیرنی ، تا جایی که دیگران مجبور می شدن از دستم قایم کنن که در اونصورت هم یا خودم می رفتم می خریدم یا به هر زور و بدبختیی بود پیداش می کردم. یعنی هیچکی نمی تونست جلو منو بگیره که سراغ خوراکی ها نروم. برای همین نمی تونستم با رژیم ها کنار بیام و عذابم می داد.

و الان دیگه از هرچی خوراکی شیرینه حالم بد می شه واصلا نمی تونم لب بزنم به مواد غذایی شیرین. مثلا توی کیفم یه بسته بزرگ بیسکویت هل داره که خیلی دوست داشتم. ولی وقتی فکر می کنم که یکم بیسکویت بخورم چندشم می شه.

این از این و یه چیز دیگه اینکه حالا کلا اشتهام کم شده . یعنی حتی وقتهایی هم که بیکار هستم اصلا میل به خوراکی ندارم و این خواراکی نخوردن من گاهی اوقات تا جایی ادامه پیدا می کنه که دیگه ضعف می کنم و دیگه اون موقع حتما باید یه خوراکیی بخورم.

این هایی که گفتم برای خودم فوق العاده جالب بود و باورنکردنی . چیزهایی که به هیچ عنوان با رژیم ها نتونستم بودم حتی درکشون کنم. و وقتی یکی می گفت من غذا میل ندام یا مثلا اشتها ندارم اصلا نمی تونستم بفهمم چی می گه.

دوستان لاغر شدن فقط به این نیست که چشمتون به ترازو باشه که ببینین هر روز چند گرم کم کردین (این عذاب آور ترین کار ممکنه). لاغر شدن اینه که شما دیگه اشتها به شیرینی جات و پرخوری نداشته باشید که این خودش یه امتیازه که با رژیم ها فقط روی چاق بودن سرپوش می گذاریم و بعد از یه مدت دوباره به حال اول بر می گردیم . در صورتی که وقتی اشتها و علاقه و میلتون به خوراکی ها از بین بره تا آخر عمر لاغر می مونین.

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 18:7  توسط من  | 

دوستان. باید بگم که وبلاگ من برای کسانی می تونه بدرد بخور باشه که مثه من به ته خط رسیده باشن و برای کسانی که هنوز به رژیم ها امید دارن و فکر می کنن با این رژیم ها می تونن به تناسب اندام برسن شاید فایده ای نداشته باشه.

دوستان عزیز . من دارم برای کسانی می نویسم که می خوان تا آخر عمرشون خوش اندام بمونن نه کسانی که بزور می خوان ۳۰  ۴۰ کیلو یا بیشتر در عرض یه سال دو سال کم کنن و بعد از اینکه لاغر شدن (اگه لاغر بشن) دوباره بر می گردن سر جای اولشون.

این رژیم های کسالت بار نمی تونن ما رو خوش اندام کنن. شاید گمان کنین با این رژیم ها می تونین به خواسته تون برسین و شاید هم برسین ولی بهتون اطمینان می دم که موقته . و توی این مدت فقط زجر رو نثار خودتون کردین. در حالی که می تونین از زندگی و خوردن انواع خوراکی ها لذت ببرین و لاغر هم بشید. در هر حال این تصمیم شماست که می خواید از زندگی فقط زجرش نصیبتون بشه یا لذتش . تصمیم با خودتونه.

دوستان . مهم نیست آلان شما چقدر چاق هستین یا ترازو چه وزنی رو برای شما نشون میده و یا لاغر شدن چقدر طول می کشه. مهم اینه که زمانی که برای لاغر شدن اقدام می کنین و از وقتی که لاغر شدین تا آخر عمرتون تناسب اندامتون حفظ بشه. که این یعنی حس پرخوری باید دست از سر شما ور داره . و این با رژیم ها هیچ وقت به دست نمیاد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 17:48  توسط من  | 

۷- هوسدونه ها

هوسدونه ها دو جورن:

  • یک زمان هایی دلمون می خواد خوراکی بخوریم ، بدون اینکه دلیل خاصی داشته باشه ، یعنی نه گرسنمونه نه عصبی هستیم نه ناراحتیم و کلا عوامل دیگه پرخوری در اون لحظه ایجاد نشدن . فقط دلمون می خواد یه خوراکی بخوریم و برامونم مهم نیست چی باشه فقط خوشمزه باشه.

در این جور موقع ها اصلا به طرف آشپزخونه نرین. یه آدامس ور دارین و شروع کنید به جوییدن و سرتون رو به کارهای سرگرم کننده گرم کنید مثل تلویزیون نگاه کردن ، تلفن زدن به دوستتون ، رسیدگی کردن به کارهای عقب افتادتون ، کتاب خوندن و...

کلا سعی کنین هواستون رو پرت کنید و در عین حال آدامس بجوید و آب هم بخورید. اگه دیدین این حس خیلی اذیتتون می کنه و حتما باید سراغ خوراکی ها برید و با آب و آدامس رفع نشد . این میوه ها در این جور موقع ها به دادمون می رسن : خیار - هویج - کلم - گوجه فرنگی - کاهو. می تونین شروع کنید به ریز کردنشون و یه سالاد بدون سس و روغن زیتون درست کنین که در همین حین یواش یواش اون حس پرخوری کم می شه.

یه نکته هم اینه که در این جور موقع ها یعنی وقتی حس پرخوری بدون دلیل خاصی سراغتون میاد اگه همون موقع سراغ خوراکی هایی به غیر از اینهایی که گفتم نرید بعد از چند دقیقه اون حس برطرف می شه ( حتی اگه هیچ خوراکیی هم نخورده باشید)

می دونید چرا؟ چون این حس یه واکنش ذهنیه بخاطر عادتهای پرخوریی که ما داریم و چون ما مرتبا به این حس پاسخ می دیم اون بیشتر فعال میشه. برای همین وقتی از زمانی که حس پرخوری خودش رو نشون میده تا بعد از چند دقیقه که بهش پاسخ داده نشه ، رفع میشه. ( البته چون پاسخ ندادن به حس پرخوری برای افراد چاقی مثل ما آزار دهنده هست . به هیچ عنوان نباید بی پاسخش بذاریم و خوارکی باید بخوریم فقط دقت کنین که از بین خوراکی هایی که گفتم باید انتخاب بشن )

  • مدل دیگه ی هوسدونه ها اینه که بعضی موقع ها مثل مدل قبل دلمون می خواد یه خوارکی بخوریم  بدون دلیل خاصی ولی این بار هوس یه خوراکی خاصی رو کردیم .

مثلا من خیلی وقتا میلم میکشه بادام زمینی بخورم چون خیلی بادام زمینی دوست دارم. این جور موقع ها هم شما نباید خودتون رو زجر بدید و خودتون رو از خوردن اون خوراکی محروم کنید فقط بخاطر اینکه پرکالری هستش. بلکه باید همیشه از اون خوراکیی که هوس می کنید در خونه داشته باشید ( حتما خندتون گرفته ) حالا بهتون می گم که باید چه کار کنید.

شما خوراکی رو می خرید و در منزل نگه می دارین البته جایی که دسترسی بهش خیلی آسون نباشه مثلا بالای کابینت های بالایی بگذارید که مجبوربشید یه صندلی بیارید بعد برید روی صندلی و اونرو بردارید یا نمی دونم یه جایی که سخت باشه برداشتنش. بعد موقع هایی که خیلی میلتون میکشه خوراکی موردنظر رو . می رید و به اندازه ای نه خیلی زیاد مثلا من بادام زمینی رو به اندازه نصف یه نعلبکی بر میدارم و از محلی که خوراکی در اونجا قرار داره فاصله بگیرید. مثلا برید توی اتاق خودتون. و بعد از خوردن خوراکی اگه بازم میل داشتید . آدامس بجوید یا آب بخورید و خودتون رو به کاری سرگرم کنید. نکته مهم در اینجا اینکه بعد از خوردن خوراکی حتما سرتون رو به کاری گرم کنید چون اگه بعدش بیکار بشینید به هیچ عنوان نمی تونید با حستون مقابله کنید و بعد به خودتون می گین من آدم بی اراده ای هستم . اگر خودتون رو سرگرم کنید می بینید که کاملا هم بااراده هستید.

و یه مساله دیگه ، آدامس رو فقط و فقط در زمان هوسدونه ها استفاده کنید و بعد از حدودا یه ربع تا بیست دقیقه جویدن آدامس، اون رو دور بندازید. چون وقتی آدامس می جوید ذهن این طور برداشت می کنه که حالا که شما در حال جویدن هستید پس باید الان غذا به معده برسه و معده هم آماده دریافت غذا می شه و معدتون اسیدی میشه اگه شما هر روز مرتبا آدامس بجوید اونم به مدت های طولانی مثلا کلا در طول روز شما درحال آدامس جویدنید . اونوقت معدتون بعد گذشت مدت زیاد مثلا چند سال با مشکل رو برو میشه و یا ممکنه دچار زخمه معده بشید ( البته بعد از گذشت مدت خیلی زیاد) و جوییدن آدامس به مدت طولانی نمی تونه باعث جلوگیری از حس پرخوری بشه ، بلکه برعکس میشه و بیشتر حس پرخوری بهتون دست می ده. پس فقط یه ربع یا بیست دقیقه، بیشتر نباید بشه.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 14:43  توسط من  | 

۶- ناکامی ها

دوستان . ناکامی و سرخوردگی هایی که برامون پیش میاد می تونه باعث پرخوری بشه. چون برای تسکین درد ناراحتی و غم این ناکامی ها رو به خوردن میاریم. ناکامی ها و سرخوردگی ها مثل مشکل داشتن با خونواده ،شکست در عشق، قبول نشدن در کنکور ، چندتا درس رو افتادن ، نارو زدن رفیقا به ما ، فوت کردن افرادی که دوستشون داریم ، دچار نقص عضو شدن و یا مشکلات جسمانی و ...

دوستان . ناکامی ها مسائلی هستن که مطمئنن در زندگی هر کسی به هر طریقی اتفاق میافتن و خیلی وقتها هم نمی شه جلوشو گرفت.

حالا باید چه کار کرد؟

ما باید سعی کنیم با این مسائل کنار بیایم و بپذیریمشون و اگر قابل رفع شدن هستن ، اقدام به رفع کردن مسئله کنیم. بهترین راه برای کنار اومدن با مشکلات اینه که به یک مشاور یا روان شناس مراجعه کنیم و با اون مشکلمون رو مطرح کنیم با مشورت اون یا راه حل پیدا کنیم یا مساله رو بپذیریم . و اگه هم علاقه ای به مراجعه به روان شناس و مشاور ندارین باید خودتون اقدام کنین و می تونین از کتاب هایی که در این زمینه ها هست کمک بگیرین.

ببینین دوستان. کنار اومدن و پذیرفتن مساله ای که ناراحتتون می کنه البته اگه قابل رفع شدن نیست ، هیچ چیز بدی نیست بلکه باعث می شه دیگه اون مساله شمارو آزار نده . شما وقتی می پذیرینش اون مساله دیگه یک غول عذاب آور نیست و شماهم ازش فرار نکردین بلکه پذیرفتینش و حالا می تونید با آرامش به ادامه زندگیتون بپردازین و موفقیت کسب کنین. دوستان من شعار نمی دم و بلف نمی زنم. اینها همه نکته هایی هستن که هم در طول زندگیم و هم در طول زمانی که رژیم می گرفتم بهشون رسیدم و خودم هم ازشون استفاده می کنم.

من هم مثله همه شما مشکلات توی زندگیم دارم وشاید خیلی از همین مشکلات باعث شده بودن که من چاق بشم ولی حالا وقتی به مشکلی بر می خورم یا حتی مشکلات گذشتم رو می پذیرم و یا شروع به حلشون می کنم و نهایت تلاشم رو می کنم که آرامشم بهم نخوره.

توی همین روزا برای انتخاب واحد رفته بودم و بدجوری به مشکل خورد انتخاب واحدم و نتونستم انتخاب واحد کنم و هنوزم مشکلش حل نشده. اگه مثل گذشته بودم می خواستم تمام مسئولای دانشگاه رو کتک بزنم به عالم و آدم فحش بدم و بعدش دچار ناراحتی و خودخوری می شدم و به حال خودم زار می زدم چرا اینقد بدبختم که چرا بین این همه دانشجو انتخاب واحد من باید اینطوری بشه. ولی کاملا برعکس رفتار کردم اینو پذیرفتم که ممکنه این مشکل برای هر دانشجویی پیش بیاد و اگه من بخوام عصبانی بشم مشکل حل نمیشه چون دست من نیست خود دانشگاه باعث این مشکل شده پس ناراحتی و عصبانیت من فقط به خودم لطمه می زنه و بس. توی همون موقع توی دانشگاه یه مقدار عصبانی بودم ولی بعد که اومدم خونه دیگه به هیچ عنوان مساله ناراحتم نمی کرد . بهش فکر می کردم ولی آزارم نمی داد . فکر می کردم که چیکار می تونم بکنم.

دوستان این که گفتم ، یک نمونه خیلی کوچیک بود . مسائل خیلی بزرگ و حتی مسائلی که آدم رو از پا می ندازن رو هم می شه باهاش کنار اومد و به زندگی با روحیه خوب ادامه داد. فقط ممکنه کنار اومدن با بعضی مشکلات یکم وقت لازم داشته باشه.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 11:22  توسط من  | 

۵- عوامل جسمانی

مواردی رو که تا اینجا گفتم مربوط به ذهن و روان می شد. جدای از اونها عوامل جسمانیی هم هستن که ایجاد چاقی می کنن و باعث پرخوری می شن.

دوستان . حتما در ابتدای تصمیم به لاغر شدن یه چکاب کلی بکنید. چون در بعضی مواقع اختلالات هورمونی و کمبود بعضی از ویتامین ها باعث پرخوری و چاقی می شه که با رفع کردن اونها مشکل چاقی هم به مرور برطرف می شه.و نباید به اشتباه بریم سراغ رژیم های سخت،  و مشکل رو بدتر از قبل کنیم .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت 22:11  توسط من  | 

۴- عصبانیت

البته اینو می شد جزو دسته هیجان های کاذب گنجاند ولی چون خیلی اهمیت داره جدا در موردش حرف می زنم.

دوستان. عصبانیت مهلک ترین سم برای آرامش هستش و وقتی ما آرامشمون رو از دست می دیم می ریم سراغ خوراکی ها تا بوسیله پرخوری آرامش برای خودمون ایجاد کنیم. به شدت باید از عصبانیت دوری کنید . می دونم کار خیلی سختی هست ولی نباید بزارین هیچی باعث عصبانیتتون بشه.

وقتی از یه چیزی بشدت عصبانی شدین . توی این لحظه مهم ترین کاری که می کنید اینه که از خوراکی ها فاصله بگیرین و برخلاف میل زیادتون به پرخوری به هیچ عنوان طرف آشپزخانه و یخچال نرین. برای چند دقیقه از جاتون بلند شین یه دو قدم راه برید و نفس عمیق بکشید و یه دو لیوان آب بخورید و برای چند لحظه اصلا به موضوع عصبانیتون فکر نکنید خاطره های قشنگتون رو یادتون بیارید و به اونها فکر کنید بعد از چند دقیقه می بینید که کاملا اون حس عصبی بودن فروکش می کنه و منطق دوباره بهتون بر می گرده. یادتون باشه آب و چند قدم راه رفتن و نفس عمیق رو در این جور مواقع اصلا فراموش نکنین.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت 21:29  توسط من  | 

۳- بیکاری

دوستان . بیکار بودن یکی از عوامل دیگه ای هستش که ما رو به سمت پرخوری سوق می ده برای پر کردن خلع ناشی از بیکاری . منظورم از بیکاری ، شغل نداشتن نیستش. منظورم وقت های پرت داشتنه . وقتی زمان های پرت داشته باشیم و کاری برای انجام در این زمان ها نداشته باشیم این خلع رو با پرخوری پر می کنیم.

دوستان. پس باید سعی کنیم بیکار نمونیم و خودمون رو سرگرم کنیم. با سرگرمی های موجود و در دسترستون. خوب من نمی تونم دقیقا بگم شما از این سرگرمی ها استفاده کنید برای پر کردن اوقاتتون چون ممکنه در محیطی که شما هستید سرگرمی های دیگه ای در دسترستون باشه.و یا اینکه به سرگرمی های دیگه ای علاقه داشته باشید. این رو به عهده خودتون می ذارم که براساس سلیقه و علاقه تون اوقات پرت تون رو پر کنین. فقط باید دقت کنید که این سرگرمی ها آرامش و آسایشتون رو بهم نزنه و روحیه شادی در شما ایجاد کنه و کلا عوامل ایجاد پرخوری رو باعث نشه.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت 18:29  توسط من  | 

۲- هیجان کاذب

دوستان. وقتی یه مساله باعث می شه که دچار هیجان بیش از حد بشیم ، ناخود آگاه و یه جورایی به طور غریزی رو میاریم به پور خوری . اضطراب ، استرس ، ترس و... رو من جزو هیجان های کاذب می دونم. که باید سعی کنیم ازشون دوری کنیم.

خوب. اول باید بفهمیم چه چیزهایی مایه اضطراب ، استرس ، ترس و... برای ما می شن که این درمورد هر فرد متفاوته.

ولی اگه بخوایم منابع هیجان کاذب که اصولا برای همه، این منابع ایجاد هیجان کاذب رو می کنه نام ببریم این موارد هستن:

  • اخبار
  •  دیدن مسابقات ورزشی و دنبال کردن اونها
  • فیلمها و کتاب های هیجان انگیز . ترسناک . خشن . غم انگیز
  •  تعصب های بیجا و بیش از حد در مورد هر مساله ای
  • وسواس در مورد هر مساله ای که حتی خود پرخوری هم خیلی وقتا یه نوع وسواس محسوب می شه
  • گوش کردن به آهنگهای غم انگیز و ناامید کننده

فعلا همین ها به ذهنم می رسه که ممکنه برای هر فرد به غیر از اینها که فراگیر هست موارد دیگه ای هم باشه.

دوستان. به هر حال نمیشه تمام موارد بالا رو از زندگی حذف کرد ولی حدالمقدور باید سعی کنیم کمتر در معرضشون قرار بگیریم . مثلا نمیشه اخبار گوش نداد . خوب ما در زمان حال زندگی می کنیم و باید از دنیای پیرامونمون خبر داشته باشیم . اشکالی نداره در حد یک بار اخبار گوش دادن در روز کافیه و توصیه ای که دارم اینه که به کل از تحلیل کردن خبر ها دوری کنید که جدا مخل آسایش و آرامش هست . اخبار رو گوش کنید و بگذرید. البته می دونیم این کار برای خیلی ها سخت هست. ولی تا جایی که می تونید سعی کنید . حداقل خیلی بهتر از رژیم های آزار دهندست.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت 18:8  توسط من  | 

دوستان. در این پست می خوام درمورد اون نکات باهاتون صحبت کنم.

کلا افراد به دلایل مختلفی دچار چاقی می شن ولی اکثر ماها که چاق هستیم تنها دلیلش به پرخوری بر می گرده. برای رفع هر مشکلی اول باید ریشه های مشکل رو برطرف کرد تا خود مشکل به مرور حل بشه. ولی کاری که اکثر ما چاقها انجام می دیم اینه که صاف می ریم سراغ یه دکتر تغذیه و اونهم به اسم رژیم محدودیت های زیادی رو برامون می ذاره که شاید حداکثر بتونیم چند ماه به این روش ادامه بدیم ولی آخرش طاقتمون تموم می شه. و مشکل همچنان سرجاش می مونه.

خوب . می ریم سر نکات:

نکته اول :

دوستان . چند چیز باعث پرخوری میشه که باید سعی کنیم از اونها دوری کنیم.

۱- غم و اندوه: خیلی از ماها وقتی از یه چیزی ناراحتیم و غصه می خوریم ، ذهن ما یه واکنش به این مساله نشون می ده و مارو ترغیب می کنه به پرخوری چون پرخوری در این جور موارد مثل سیگار و... باعث می شه فرد آرامش پیدا کنه و برای لحظاتی که در حال پرخوری هست غم و غصه هاش رو فراموش کنه. پس دوستان یه جورایی باید از غم و غصه فرار کنیم. حالا حتما می پرسین آخه چه جوری می شه از غم و غصه فرار کرد.

خوب دوستان. ما باید ذهنمون رو سرشار از افکار مثبت کنیم. وقتی به یه مساله ناراحت کننده فکر می کنیم .باعث می شه ذهنمون بیشتر با اون مساله درگیر بشه و ازاون یه غول در ذهنمون بسازه و هرچی بیشتر به ناراحتی فکر می کنیم بیشتر ناراحت می شیم.

برای اینکه به ناراحتی هامون فکر نکنیم باید زمینه هایی رو برای خودمون فراهم کنیم که موقعیت پیدا نکنیم برای فکر کردن به ناراحتی ها. می شه با گوش کردن به موسیقی های روحیه بخش و شاد ناراحتی ها رو دور کرد. خوندن کتاب های امید بخش و روحیه بخش . رفتن به پارک و گشت زدن توی فضای سبز .هر روز دوش گرفتن . و... دنبال سر گرمی هایی بگردین که بهتون روحیه بده و حس شادی رو در شما زنده کنه.

در پست بعدی مورد بعد که باعث پرخوری میشه رو می گم.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت 17:49  توسط من  |